środa, 27 lipca 2016

Osły, osiołki, oślęta w Biblii

Czy osioł jest niemądry i uparty? Ma swoje fochy i ochy? To rozumny zwierzak, który potrafi poświęcić się i ciężko pracować bez narzekania. Jednak potrzebuje bliskich relacji z drugim człowiekiem. Umie zwracać na siebie uwagę. Pomocny w onoterapii. 

Cechą osłów jest upartość i nie trzeba ich bić ani zmuszać, by szły dalej. Należy odczekać lub znaleźć inny sposób, by osioł ruszył do przodu.Nigdy nie może to być przemoc.
Wybrałam niektóre tematy z Biblii do zapoznania się z tymi niedocenianymi u nas w Polsce zwierzętami .  Poniżej znana historia biblijna o proroku Balaamie (Bileamie) i oślicy. 
Osły były ważnym środkiem transportu. 
1. Balaam (Bileam), syn Beora (hebr. בִּלְעָם) – Prorok z Mezopotamii, którego Balak, król Moabu, poprosił, by przeklął Izraelitów w czasie ich wędrówki po pustyni. (4Mojż.22). Balaam osiodłał swoją oślicę i wyruszył w podróż.
Dlaczego prorok Balaam zbił swoją oślicę? - 4Mojż.22.23-27;
2. Jaka rozmowa wywiązała się między oślicą a prorokiem Balaamem(Bileamem) ? - 4Mojż.22.28-35;
3.Czy nad ludem Izraela działają zaklęcia i czary?-4Mojż.23.22-23;

Osły były wartością majątku.

1. Jakub służył u teścia Labana 20 lat , 14 lat za 2 córki Rachelę i Leę oraz 6 lat za trzodę (1Mojż.31.38-42). Jakub po wielu perypetiach bardzo się wzbogacił. Miał nie tylko niewolników i niewolnice. Jakie zwierzęta domowe oprócz owiec oraz wielbłądów posiadał Jakub tuż przed odejściem (ucieczką) od teścia Labana? - 1Mojż.30.43;
a/ osły czy wieprze ?
2. Gdy nastał 7-letni głód Jakub wysłał swoich 10 synów do Egiptu po zakup zboża 1Mojż.42.1-4). Jakiego środka transportu użyto do przewózki worków zboża z Egiptu? - 1Mojż.42.26; 45.23;
3. Głód narastał a Egipt rządzony przez Józefa nadal posiadał żywność. W ziemi egipskiej i kanaanejskiej wyczerpały się zasoby pieniężne ( 1Mojż.47.15); Na co wymieniano osła w czasie tego głodowego kryzysu? ( 1Mojż.47.17)
4. Od mięsa oślego cenniejsza była pewna żywność - jaka? - 1Mojż.47.17).

Ośle mięso jest niekoszerne. 
Ośle mięso jest spożywane przez osoby nie przestrzegające koszerności. Nie tylko przyrządza się potrawy , ale wykorzystuje mleko do picia i w przemyśle farmaceutycznym.
W niektórych krajach osły są zabijane tysiącami dla pozyskania leków.

Kiedy czyta się Biblię dokładniej okazuje się, że osły były bardzo wartościowe dla ich właścicieli. Były to zwierzęta pociągowe, wierzchowe i przenosiły wszelkie ciężary. Nie było w czasach biblijnych samochodów, pociągów i samolotów ani rowerów. Przenoszenie dobytku lub osób to bardzo ważne zadanie logistyczne przy częstych zmianach miejsca zamieszkania, zakupie towarów, handlu.
Owce i osły towarzyszyły Abrahamowi i następnym pokoleniom Izraela.
Poza tym osły mają mniejsze wymagania żywieniowe w porównaniu z końmi, łatwiejsze w utrzymaniu, spokojniejsze od koni. Osły w pracy są wydajne i wytrzymałe.
Osły były uprowadzane do niewoli razem z ludźmi i innym dobytkiem. Nie wypuszczano osłów wolno po zdobyciu miasta ale zatrzymywano jako wartościową zdobycz. (np. zgwałcenie Diny i zemsta jej braci za gwałt-1Mojz.34.25-29 lub podział zdobyczy po zemście na Midianitach - 4Mojż.31.28,30,34,39,45);
Osły były wartościową zdobyczą na równi z jeńcami, owcami, wołami czy drogocennymi łupami - przedmiotami.
Trzeba pamiętać , że osioł to był środek transportu podobnie jak dziś rowery, auta, motory czy pociągi.
Często relacje między osłem a człowiekiem zbliżone są do relacji człowiek-pies. Osły potrafią chodzić za człowiekiem jak wierny pies.Osioł bardzo przywiązuje się do właściciela, jest wierny i umie się poświęcić.
Cechą osłów jest to, że nie są tak emocjonalne jak konie. Nie okazują cierpienia kiedy je coś boli. Potrafią się poświęcić, nie narzekać i nie biadolić. Ukrywają swoje cierpienie, znoszą je. Dobra obserwacja tego zwierzęcia może uchronić osła przed niepotrzebnym cierpieniem np. w czasie choroby. 
I filmik nie tylko dla najmłodszych - na wesoło o osiołkach.  Wiele osób nie docenia osłów. Na filmiku farmer sam się przekonał o tym.
https://www.youtube.com/watch?v=D9vKYwsRHaY

Abraham i osły.
Kolejne pytania:
1. Abram i Saraj wyruszyli do Egiptu (1Mojż.12.10-20). Aby Abramowi dobrze się wiodło i nie został zabity poprosił żonę, by w Egipcie mówiła, że jest jego siostrą.Saraj zabrano do pałacu faraona. I ze względu na swoją piękną siostrę-żonę Abram doświadczał dobrodziejstwa.
Jaki posiadał majątek w Egipcie? - 1Mojż.12.16;(inaczej Ks.Rodzaju lub Genesis)
a/...b/...c/...d/...e/...f/...g/...
2/ W 1Mojż.22.1-19 czytamy o tym, że Bóg Wiekuisty wystawił Abrahama i jego syna Izaaka na bardzo trudną próbę. Wszystko dobrze się skończyło. Jakie zwierzę towarzyszyło Abrahamowi , dwom jego sługom i Izaakowi w drodze do Mori ? - 1Mojż.22.3-5;
3/ Abraham już zestarzał się i postanowił ożenić Izaaka. Na swata wybrał sługę, najstarszego w swoim domu, który zarządzał całym mieniem jego. (1Mojż.24.1-8). Oprócz srebra , złota, niewolnic i niewolników, zaliczały się do majątku Abrahama również zwierzęta. Wymień je - 1Mojż.24.34-35;
a/...b/...c/...d/...
Osioł w Polsce ma niesprawiedliwą symbolikę: oznacza głupca, tępotę, naiwność skrajną, upartość bezsensowną i tego, który dużo pracuje, daje się objuczyć i wykorzystywać.
Osioł w Katalonii (Hiszpania)symbolizuje upór, wytrzymałość, pracowitość. Osioł to popularny gadżet na koszulkach itp. Osły w tamtym rejonie symbolizują opiekę, która potrzebna jest do przetrwania języka i kultury. 
W USA tradycyjnym dawny symbol Partii Demokratycznej to osioł jako zwierzę o silnej woli.

Inną cechą osłów jest to, że chociaż są spokrewnione z końmi i należą do rodziny koniowatych, nie są tak płochliwe jak konie. To spokojne zwierzęta, które bardzo lubią się bawić i przebywać z człowiekiem lub innym zwierzęciem. Kiedy prowadzi się hodowlę osłów powinny mieć albo towarzystwo zwierząt obok siebie albo inne gadżety do zabawy .
To bardzo towarzyskie zwierzę domowe, mądre , lubi się bawić...
Osioł znudzony staje się osowiały i smutny.Czyżby wpadał w depresję? Dlatego musi mieć ciągle jakieś zajęcie lub towarzystwo innych zwierząt. Jeśli nie ma takich , wtedy opiekun, gospodarz, powinien więcej czasu poświęcić dla osła.

Osły i Job
1 a/. Ile oślic wchodziło w skład ogromnego majątku Joba, najmożniejszego męża ze wszystkich mieszkańców Wschodu ? - Job 1.3;
1 b/. Ile Job miał oślic w majątku już po przejściu bardzo trudnego doświadczenia , kiedy to Bóg przywrócił szczęście Joba i pomnożone zostało wszystko w dwójnasób? - Job.42.10-11;
Ogromną ciekawostką jest to, że osioł dzięki swej naturze wspomaga rozwój dzieci niepełnosprawnych w tzw. onoterapii, odmiana hipoterapii.
Tu cytat z wikipedii na temat tej terapii, gdzie osioł odgrywa główną rolę :
 "Cechy osłów przydatne w terapii. Pomimo naturalnych podobieństw do konia, osioł ma cechy, które szczególnie predestynują go do pracy z dziećmi. Są to:
Wygląd - osioł jest z reguły mniejszy od konia (często ma rozmiar kuca szetlandzkiego), nie wzbudza więc lęku. Poza tym jest jakby karykaturą konia - ma ciosany łeb, wielki brzuch, często łękowaty grzbiet.
Charakter - osioł jest wrażliwy, wierny, towarzyski i ciekawski. (...)
Bezpieczeństwo - jako niższy i mniej płochliwy od konia osioł doskonale nadaje się do wszelkich zajęć z dziećmi. Nawet wykazujące terytorializm ogiery, pod odpowiednią ręką, nie stwarzają zagrożenia.
Chód osła - osioł jest bardziej stateczny niż koń.(...)...sioł ma proporcjonalnie dłuższy krok niż koń, jednocześnie ma węższy grzbiet, co ułatwia jazdę.
Onoterapia zalecana jest dla osób z wielorakimi zaburzeniami i uszkodzeniami. W terapii mogą brać udział dzieci z:
dysfunkcją wzroku, 
uszkodzeniami neurologicznymi, 
w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym, 
z ADHD, po urazach czaszkowo-mózgowych, 
chorobami psychicznymi i zaburzeniami emocjonalnymi, 
upośledzeniem umysłowym, 
niedostosowaniem społecznym
; z wadami ortopedycznymi w tym skoliozą,
 wadami postawy, 
po amputacji lub niedorozwojem kończyn ; 
wadami genetycznymi np. zespół Downa,
wodogłowiem, 
przepukliną oponowo-rdzeniową, 
opóźnieniem ruchowym; chorobami mięśni "

https://www.facebook.com/Onoterapia-173530176000748/

==
Wers o ośle:
1. Co dobrze robi na grzbiet głupców, co dobrze robi dla konia i na osła? - Przyp.Salom.26.3; (inaczej Ks.Przysłów 26.3);
2. Kogo nienawidzi osoba , która dzieli się ze złodziejem?- Przyp.Salom.29.24;

Charakter osła - jeśli są poprawnie wychowane są to miłe i charakterne zwierzaki. 
Osioł jest świetnym botanikiem, rozróżnia rośliny trujące od tych dobrych. Nie wszystkie rośliny trujące są trującymi dla wszystkich gatunków. To co trujące dla bydła, nie musi być trujące dla owcy czy osła. Osioł Lubi jeść trawę, siano, jabłka, marchewki, suchy i tylko suchy chleb.
Osioł jako świetny środek transportu nadawał się do tego celu nie tylko w czasach biblijnych. Obecnie również. Nie jest płochliwy na ruchliwych ulicach.
Wielbłąd czy koń również są wykorzystywane do transportu i przenoszenia ładunku. Jednak tam gdzie dotrze osioł, nie dojdzie wielbłąd ani koń. Wąskie ścieżki, strome stoki górskie, błoto, kamieniste szlaki - taką trasę pokona osioł.
Podobno osły uczą inne zwierzęta opanowania .Podobno nawet potrafią pilnować owce ostrzegając przed zagrożeniem.
Poniżej filmik o złodzieju i ośle. 


Osioł i 10 Przykazań ??????

1. To może być dla niektórych szokujące. Czy wiesz, że 10 Przykazań ( 2Mojż.20.1-17 i 5Mojż.5.1-22) nie tylko mówi o Bogu, nie tylko o człowieku, ale i o... osłach?!!!
Jest to IV i X przykazanie.
a/Czego dotyczy IV Przykazanie, w którym mowa jest o ośle ? - 2Mojż.20.8-10 i 5Mojż.5.12-15;
b/ Czego dotyczy X Przykazanie, w którym mowa jest o ośle ? - 2Mojż 20.17 i 5Mojż.5.21


Porównaj brzmienie pełnego tekstu 10 Przykazań z różnymi przekładami biblijnymi.
Pomoc: 2Ks.Mojż.= Exodus=Ks.Wyjścia = Szemot;
5Ks.Mojż= Powtórzonego Prawa= Deuteronomium= lub
Dwarim =
Tu 10 przykazań w różnych tłumaczeniach : od katolicyzmu (1000-latka i inne, przez protestanckie przekłady do oryginału hebrajskiego w przekładzie Izaaka Cylkowa oraz Torę Pardes Laudera). Bardzo interesujące miejsce. http://www.dekalog.pl/alter/przeklady2m/tora.htm


O oślej szczęce i Samsonie.
O dwóch spojrzeniach na Samsona i wojnie hybrydowej. Czy osioł może stać się źródłem wody ?
1.O Samsonie czytamy w ks.Sędziów 13.1-16.31;Był nazirejczykiem. Obdarzony nadludzką siłą. Sędzia.
Ilu filistyńczyków pokonał Samson świeżą szczęką oślą ?- (Sędz.15) - Sędz.15.15; Wybierz odpowiedź poniżej:
a/ trzech filistyńczyków
b/ nikogo nie pokonał, ośla szczęka rozsypała się w rękach i chwycił za miecz pokonując 350 mężów filist.
c/ 1000 mężów filistyńskich pokonał tylko oślą szczęką
2. Jak nazwał Samson miejscowość w miejscu gdzie wypuścił z ręki oślą szczękę? - Sędz.15.17;
3. Dlaczego Bóg Izraela, Bóg Samsona sprawił,że skała w Lechi rozszczepiła się i wyszła z niej woda ? Jak to miejsce nazwał Samson? - Sędz. 15.18-20;
Chrześcijaństwo odczytuje znaną historię o Samsonie jako o człowieku naiwnym, niemądrym,rozpustnym, który zmarnotrawił dar od Boga.
Dla zainteresowanych korzeniami wiary :
judaizm zagląda głębiej w tę zadziwiającą historię i przedstawia Samsona w zupełnie innym świetle : cytat ze strony 614 th: "Samson wyraźnie działa tak, aby jego konflikt z nękającymi Żydów Filistynami sprawiał wrażenie wyłącznie konfliktu osobistego, a nie obrony ludu Izraela."
Czy Samson nie prowadził w takim razie przemyślanej wojny hybrydowej?
Zapraszam zainteresowanych korzeniami wiary do artykułu 614 th. o Samsonie i ukrytej symbolice tej historii.
Oczywiście to nie wszystkie fragmenty w Biblii o osłach, oślętach i oślicach.
Zapraszam również na FB do grupy: 3-pytania biblijne https://www.facebook.com/groups/127288374137793/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz