środa, 25 września 2013

Dobry Bóg

Wyjątkowym jest Bóg, który stworzył ziemię i wszelkie stworzenie. Wiedział , że sam człowiek nie poradzi sobie z równowagą w przyrodzie. Każdy ptak, każde zwierzę, owad, roślina...mają swoje zadanie do wykonania i cel.
Czy wiesz, że wróbel jest pod ścisłą ochroną gatunkową od 2004 r.? Drastycznie zmniejsza się jego liczebność. To ptak, który żyje blisko osad ludzkich. W Chinach w latach ok.1958r. postawiono sobie za cel wytępienie wróbli, bo jadły posiane do ziemi ziarno zbóż? Bezduszność  podpowiedziała, że to wróble objadają kraj i postanowiono wytępić te ptaki. Jaki był skutek? Na następny rok plaga szarańczy doprowadziła do śmierci z głodu 30 mln. ludzi. Nie było już wróbli, które żywiły się larwami szarańczy i plaga mogła bezkarnie pochłonąć żywność na polach.





Brak wiedzy w połączeniu z chciwością i krótkowzrocznością przynosi  śmierć.  Więcej o wróblach czytaj tu.

W psalmie 84.1-4  czytamy o tęsknocie i radości, wychwalaniu domu Pana. 

" O, jak miłe są przybytki twoje,
Panie Zastępów!
Dusza moja wzdycha i omdlewa z tęsknoty do przedsionków Pańskich.
Serce moje i ciało moje woła radośnie do Boga żywego.
Nawet wróbel znalazł domek,
A  jaskółka gniazdo dla siebie,
Gdzie składa pisklęta swoje:
Tym są ołtarze twoje, Panie Zastępów,
Królu mój i Boże mój! "*

Psalm ten wyraża tęsknotę za przybytkami porównując potrzebę przebywania z Bogiem do potrzeby posiadania domku przez wróbla i miejsca założenia gniazda dla piskląt jaskółki. Jednak przychodzą mi też inne myśli.
Kiedy patrzę na ten fragment psalmu jestem pewna , że przy Bogu, w miejscach przebywania Pana Zastępów jest miejsce nie tylko dla człowieka , ale i dla wróbli, i dla jaskółek z pisklętami. 

Kiedy przyglądam się ptakom jak są doskonale stworzone, jak są mądre i pełne przystosowania do życia, to wpadam w zachwyt nad skomplikowaną konstrukcją tych skrzydlatych stworzeń. 






Człowiek niszczy skrupulatnie przyrodę, miejsca pełne życia, chociaż sam tego nie stworzył . Nie potrafi zadbać o tak prosty i jednocześnie skomplikowany dar jakim jest ziemia. Wymyślono tysiące przepisów i paragrafów, by chronić zwierzęta i roślinność. Przed jakim wrogiem? Przed samym człowiekiem. Czyżby aż tak znikczemniał w sercu?
Przykład okrucieństwa : tu kliknij. Aż taka podłość zamieszkała w człowieku, że potrzebne są więzienia, kary, policja, sądy i sędziowie? I po co ? By chronić to, co stworzył Bóg wokół człowieka dla jego własnego dobra . Musi być uruchamiana potężna machina prawna , specjalna administracja do tego powołana , prawo, organizacje...bo człowiek nie może zrozumieć prostej sprawy: trzeba dbać o miejsce, w którym żyjesz. Dbać , a nie niszczyć . 





Nikczemność to jedyne słowo, które dziś mi przychodzi na myśl dla określenia bezmyślnego niszczenia daru jakim jest życie na ziemi.

Nikczemny człowiek postępuje  w sposób niegodny, niecny, niegodziwy, nie szanujący ani Boga, ani ludzi, ani zwierząt. Egoizm, zachłanność, chciwość, kult pieniądza i głupota sieją śmierć.

Do czego Biblia porównuje nikczemników?

"...nikczemnicy są jak ciernie rozwiane,
Których nie bierze się do ręki.
Nikt ich nie tknie,
Chyba, że uzbroi się w żelazo
i w drzewce włóczni,
I ogniem zostają spalone tam, gdzie są."" - 2Sam.23.6;

W Obj.11.18 w opisie czytamy, że nadejdzie  czas sądu i odpłaty ,
oraz "...wytracenia tych, którzy niszczą ziemię."*
Być może masz inne zrozumienie tych słów. Do mnie wiele lat temu przemówiły właśnie w ten sposób.

Zastanawiałam się czy jest mowa o zwierzętach, ptakach, przyrodzie w przykazaniach ? Czy Bóg daje wskazówki człowiekowi jak ma traktować zwierzęta ? 
1 przykazanie: "Nie będziesz miał innych bogów obok mnie" - tak powiedział Pan - 2Mojż.20.1-3;
Jeśli szanujesz Boga, uszanujesz i jego dzieło stworzenia, nie tylko człowieka ale i zwierzęta, rośliny. Miłość do Boga sprawia, że świat, w którym żyjesz postrzegasz inaczej, wyraźniej i głębiej. Zaczynasz inaczej rozumieć zwierzęta, zachwycasz się cudownością ich stworzenia. Czy św.Franciszek to dobry przykład takiego człowieka? We wszystkim co Bóg stworzył widać Jego chwałę . Widzisz i rozumiesz nie tylko umysłem, dotykasz nie tylko duszą i sercem, ale i duchem. To Jego dzieło i Jemu należy się chwała. Nie możemy tej chwały odbierać Jemu i przypisywać innym bóstwom, przypadkowi lub niespójnym , powierzchownym i ironicznym teoriom czy zmyślonym filozofiom.
Kiedy Bóg jest dla Ciebie najważniejszy - Duch Święty odkrywa przed Tobą i poszerza terytorium Twego serca, byś ujrzał kolejne tajemnice w otaczającym Cię świecie, które mają wpływ na Twoje życie i na które ma wpływ Twoja osoba i Twoje modlitwy. 

2 przykazanie: " Nie zabijaj " . Niszczenie jest zabijaniem. Niedbalstwo jest rodzeństwem szkodnika,a w parze z lekceważeniem  skutecznie pomaga niszczyć. Myślę, że człowiek nie ma prawa niszczyć i zabijać, unicestwiać tego, co stworzył Bóg, chociaż wiele procesów w świecie pozostaje niezrozumiałych i niepoznanych.

Dziesięć przykazań ujęte w dwa przykazania zawierają więcej znaczenia i obejmują szerszy teren życia niż nam się wydaje na początku.





Przeciwieństwem człowieka nikczemnego jest człowiek szlachetny.


Bóg "...stworzył ziemię i uczynił ją, utwierdził ją,
       a nie stworzył, aby była pustkowiem,
        lecz na mieszkanie ją stworzył: Ja jestem Pan, a nie ma innego"*
Izaj.45.18;

Pozdrawiam życząc oglądania Bożej chwały. 



 Melita.

20 Marca - Światowy Dzień Wróbla

Zapraszam do kolejnych trzech pytań.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz