czwartek, 2 kwietnia 2015

Święto Pesach 3 IV- 11 IV 2015

Święta Biblijne zaczęły mnie fascynować i wyzwalać pragnienie brania udziału w nich od momentu kiedy natknęłam się na nie w Biblii. Okazało się, że czytać o świętach a uczestniczyć  w nich, to dwa różne światy, jakże żywe w odbiorze.
Jutro ( dziś - 03-IV-2015) rozpoczyna się Pesach , święto 7-dniowe, wzbogacone w dwa Shabbaty. Shabbat również był dla mnie odkryciem pełnym przeżyć, poznania i doznań.
Dzięki wchodzeniu w święta biblijne lepiej rozumiemy mądrość Boga, Jego prowadzenie , Jego Drogę, Prawdę, Miłość oraz symbole zawarte w Biblii.
Pesach to święto przypominające wyjście Izraela z niewoli Egiptu. Zdarzenie to opisane jest w 2Ks.Mojż. Przez 7 dni będę rozważać to święto i zamieszczać opisy. 

Znalazłam kilka stron i filmik na temat  Pesach - zamieściłam je po prawej stronie artykułu w tytule : Święto Pesach. Wiadomości te pochodzą z oryginalnych, żydowskich źródeł - ortodoksyjnych lub mesjańskich. 
W artykułach skupię się na rozważaniach Biblijnych i na nowych doświadczeniach w te dni.
Ponieważ w okolicy nie ma żadnej społeczności celebrującej Pesach, pozostanę sam na sam z Bogiem, którego imię , imiona są tak mało znane nawet tym, którzy wyznają wiarę w NIEGO - JHWH;


PESACH = ŚWIĘTO WOLNOŚCI 

Jestem pewna, że każdy dzień zostaje ubogacony Bogiem. Każde święto tradycyjne Izraela, święta biblijne, otworzą kolejne drzwi nowego terenu. 
Nie sposób opisać wszystkie przeżycia, które nawiedzają mnie niczym woda oceanu. Cieszę się z tego wszystkiego co nowe mnie spotyka w kolejnych nowych odsłonach. Nie sposób opisać.


a tu na wesoło odnalezione na YT, jako że Pesach jest świętem wolności , skrót Pesach jako historia przedstawiona w stylu domina : od wina, przez Chamec , macę , do talerza sederowego : jeśli znasz historię wyprowadzenia Izraela z niewoli ( 2Ks.Mojż) i elementy tego Święta Pesach to z łatwością odczytasz symbole- elementy w tym 1.50 min. filmiku:
   
              HAGADA


HAGADA przypomina, skąd wyszedłeś i dokąd zmierzasz. 
Paschę rozpoczyna wieczór sederowy. Czytana jest Hagada. Opisy dziejów Izraela i modlitwy tam zawarte robią wrażenie i odciskają pieczęć wiary na sercu, budują zaufanie do Wiekuistego Boga, który zatroszczył się o człowieka w każdym aspekcie jego życia. 
Hagada otwiera oczy tym, którzy zapominają o wdzięczności Bogu.
Uwolnione koszerne wino rozlane do kielichów wyzwoliło po całym mieszkaniu niesamowią woń niczym zapach kwiatów zmieszanych z zapachem owoców.
W tej woni zawierał się smak całego procesu dojrzewania począwszy od pączków, przez kwiaty do owoców , w których skórka, miąższ i sok płoną delikatnością , muskają wszelkie zmysły poruszając serce.
Niczym w Pieśni nad Pieśniami 4 .13  i PNP.2.4;

 Bóg wzmacnia wolność i niezależność .

Bóg Izraela, Adonaj, uwalnia od presji Egiptu , który jest symbolem świata - świata jako ucisk, wykorzystywanie, ciemiężenie, manipulacja, niszczenie, zabijanie. ( 2 Mojz.1) 

Przedstawiciele Faraona , ( Faraon= symbol księcia ciemności) to nadzorcy pańszczyźniani ciemności (1.Mojz.1 i 2 rozdz.) - nad ludem izraela, nad ludem wierzącym i oddanym Bogu.
Do czego powołani są nadzorcy, podstępni przedstawiciele zła 
( spotykani również w naszym współczesnym świecie w nowej, współczesnej okrywie):
- uprzykrzają życie, przeszkadzają spokojnie żyć;
- gnębią i wprowadzają chaos;
- robią wszystko, by upokorzyć drugiego człowiego, sprawic, by żył w ciągły poczuciu winy.
- manipulują , by wprowadzać swoje ukryte zbrodnicze plany;
- sieją spory;
- służą bałwochwalstwu;
- nakręcają zegar życia, by człowiek umęczony pracą, obowiązkami, nie miał czasu na odetchnienie, odpoczynek, na budowanie relacji z Bogiem, z rodziną;
- realizują pozornie dobre prawo, które wprowadzając w życie jest niesprawiedliwe, niszczy, nie pozwala czynić tego, co dobre;
- mówią o miłosierdziu , a sami nie mają miłosierdzia i są bezlitośni;
- zabijają młode życie wymyślając różne ku temu narzędzia. W 2Mojz.zostało napisane, że na rozkaz faraona cały jego lud miał prawo i obowiązek topić chłopców izraelskich zaraz po urodzeniu.  ( 2Mojż.1. 22- Szemot 1.22)

Dzis możemu powiedzieć, że nadszedł zalew przemocy, trucizny, przepisów machiny edukacyjnej, która ingeruje coraz głębiej w rodzinę wiążąc ją przepisami pomimo istniejącego prawa o ochronie rodziny. Mobbing, fala, publiczne napiętnowanie, zabieranie dzieci ze spokojnych, biednych rodzin.

Takim przedstawicielem faraona, nadzorcą pańszczyźnianym zła może być głowa rodziny, który stosując przemoc w domu, niszczy , zabija tych, którzy chcą żyć w spokoju. 

Takim nadzorcą złego współcześnie jest prawo, które wiąże ręce ludzi uczciwych ciągle zastraszając i wprowadzając galimatias przepisów, udręczanie tych, którzą chcą spokojnie zapracować na życie i cieszyć się życiem.

To może być grupa pewnych nauczycieli, przełożonych w pracy lub organizacji czy społeczności religijnej, tych, którzy mają jakąkolwiek władzę nad drugim człowiekiem.

Czytając 2Mojż. ( Szemot) możemy zadać sobie pytanie: czy ja nie stałem się nieświadomie przedstawicielem zła w swoim otoczeniu, domu? 
Czy sprawiam, że inni są wokół mnie udręczeni? A może czy są szczęśliwi ?


Czy zadaję ból bliskim i udaję, że nic się nie stało?  

Czy siedzi we mnie wilk gotowy skoczyć innym do gardła, bo Cię czymś zdenerwowali ?

Czy siedzi w Tobie wąż, który kąsi bliskich swoją pogardą, szyderstwem, przykrymi słowami?

W czym przeginasz ? 
A może po prostu wykonujesz robotę złego przez prowokowanie kłótni,  mściwość i zazdrość, kradniesz ,  pychę nosisz przes soba jak bałwana, zaplczywość zamiast uprzejmości, przebaczenia, spokojnych rozmów, okazywania szacunku, uniżenia swoich nieokiełznanych i niedojrzałych emocji.

Kim jesteś? Faraonem w swoim domu ?
Nadzorcą pańszcyźnianym nad bliskimi i wierzącymi, których bezwzględnie poniżasz ?
Mojżeszem , który ma poprowadzić swoją rodzinę do wolności w Bogu?
A może jesteś uciskanym ludem wierzącym w Wiekuistego i idziesz do wolności doświadczając radości i błogosławieństw ?

PESACH = to czas wzmocnienia wolności i niezależności;
= to czas radości i dobrego humoru;
= to czas wdzięcznosci i wychwalania pięknej natury Boga, który jest Święty ;

Jak skorzystać z życia w wolności ?...rosnąc w siłę przez wydawanie owoców Prawdy, Sprawiedliwości i Ducha Świętego, przez wydawanie owoców swoich warg;

Jak wzmacniać wolność w Bogu? (Ef.5.9 - o owocu światłości);
Pozwalać wydawać owoc światłości: czyli czynić wszelkie dobro i sprawiedliwość , i prawdę;
Przyjmij na stałę tę zasadę, że nie przyłożysz palca do kłamstwa, a kiedy odnajdziesz Prawdę , wtedy swoich ust nie splamisz kłamstwem, oszczerstwem, fałszem. Na co to jest przydatne człowiekowi do życia? 
Będziesz stawać się coraz silniejszym wewnętrznie i skuteczniejszy w tym, co dobre, w czynach, działaniu, pokonywaniu przeszkód itp. Oczywiście to wszystko dzieki Bogu ( Czyt.2Mojz = Szemot)
Nabierzesz odwagi i samozaparcia w tym, co dobre. Życie stanie się przyjemniejsze i lżejsze. I nie będziesz wykorzystywany przez nieżyczliwych ludzi czy skrytych wrogów. Nauczysz się rozpoznawać niebezpieczeństwo czy zastawione pułałpki przez czyhających na Twoje życie.
Kłamstwo, oszukiwanie innych, jest ciężarem , który uciemięży przede wszystkim Twoje życie.

Jeśli poznasz czym jest Boża sprawiedliwość i nauczysz się ją stosować w życiu
 ( nie ludzką wymyśloną sprawiedliwość , ale zawartą w Biblii, Torze) - wtedy Twoje sumienie będzie wolne, zyskasz nieprzeciętną głęboką mądrość, staniesz się tym, w którym Bóg ma upodobanie, zbierzesz obfity plon błogosławieństw, nowe poznanie i będziesz mógł liczyć na silne wsparcie od Tego, Który JEST;

Owocem sprawiedliwości ( Przyp.Salomona 11.30) jest drzewo życia.
Czy zasadziłeś już w swoim życiu drzewo życia? 
Bóg wyprowadza ze świata, nie pozwala , byś żył pod presją zła pomimo istnienia na ziemi zła.
Czy pielęgnujesz poznawane drogi sprawiedliwości? Po co - zapytasz? 
By właśnie wydawać owoce tej sprawiedliwości w postaci drzewa życia. Nie śmierci ale życia. Nie posuchy ale żciodajnej wilgoci jak poranna rosa dla roślin.


Jak wzmacniać wolność w Bogu?
Nie narzekaniem , ale radością. Zostaniesz napełniany radością (owoc Ducha Św.- Ruach Kodesh - Gal.5.22-23), nieprzeciętną, zdrową radością, która nie tylko wzmacnia i dodaje wdzięku życia, urody duchowej ale przydaje odwagi, jest ozdobą charakteru i siłą ku dobremu. Wnosi odświeżenie i odpoczynek.

Jak wzmacniać czyli nie pozwolić okraść siebie z  wolności ?
Uważaj co mówisz, jakie słowa wypowiadasz: życiodajne czy niszczące.
PRZYP.18.20: 
" Z OWOCU SWOICH UST NASYCA CZŁOWIEK SWOJE WNĘTZRE, SYCI SIĘ PLONEM SWOICH WARG."*

" Z owocu swoich ust nasycony będzie człowiek dobrem."* - Przyp.Sal.12.14;

Podsumuję: 
Bóg wyprowadza człowieka na wolność, uczy być w tej wolności, daje poznanie wolności, wyposaża we wszystko, co potrzebne do nowego życia.
Człowiek powinien zadbać o ten dar wolności ze wszystkich sił i wydawać owoce w swoim życiu. 
Wolność nie jest po to, by porzucać ten stan . 
Uzyskana wolność nie jest powodem do narzekań ale czasem zbierania nowych doświadczeń , radości z życia i uwielbienia Boga.
Uzyskana wolność w Bogu jest cenniejsza od najcenniejszych skarbów jakie są na ziemi i które zna człowiek.


Patrząc na macę jako symbol chleba niedoli, wcale nie zrobiło mi się smutno.  
Zobaczyłam w nim cuda, które Bóg uczynił w moim życiu wyprowadzając na wolność w Nim. 


Zobaczyłam w macy radość z nowego życia i totalny bezsens powrotu do Egiptu. Bezpieczeństwo, mądrość, wierność Boga, nasycenie.
Koszerna maca jest dobrym cudem, cudem, który wywraca życie na prawą i właściwą stronę. Maca jest dobrym wyjściem do nowego życia.
Droga, która usłana jest wypełnioną nadzieją.
Droga, którą prowadzi JHWH; Mocarz, Wojownik, Bóg Pokoju i Sprawiedliwości.


Maca, która godzi i łączy. Symbolizuje Mesjasza.
Nie mogłam usiedzieć spokojnie z powodu braku kwiatów.  I kiedy w kuchni odwróciłam doniczkę, zobaczyłam , że bardzo rzadko kwitnąca roślina wydała kwiaty na te dni. Sprawiło mi to wiele radości. Oto niespodziewane obrodzenie.

Przesłuchałam na YT film mówiący dokładniej o Święcie Paschy - Pesach.
W filmiku używa się oryginalnego imienia: Jeshua (gr. Jezus); Warto znać święta, w których uczestniczył Jezus, święta, które korzeniami osadzone są w Biblii;


Pascha - Pesach ( hebr. פסח ) cz.1

 https://www.youtube.com/watch?v=24oke59_ez0&list=PLw8XSz-m4y9quaMUdMFv5aiDyUrv4o5n7&index=1
Co znajdziesz w filmie? - co to jest święto Pesach
- w skrócie historia wzięta z 2Ks.Mojżeszowej ( hbr.Szemot), lub inaczej Księga EXODUS  inaczej Księga Wyjścia.
- kto dziś obchodzi święto wyjścia narodu izraelskiego z Egiptu ( patrz na początek znanego nie tylko chrześcijanom zdania z 10 przykazań z 2 Mojż.20.2(Exodus 20.2 : "Jam jest pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli..."* )
- ciekawostka : w 325 r. Sobór Nicejski uznał święto Pesach za praktykę heretycką. Ostatnia Wieczerza Jezusa z uczniami własnie odbywała się w Pesach; Święto Pesach obchodzone są współcześnie przez Judaistów i środowiska Mesjańskie oraz tych, którzy szczerze pragną iść śladami Jezusa (Jeshua) ;
- 10 plag
- wyjście
- Pesach - swięto spełnione
- akt wiary pomazania odrzwi krwią baranka dla ochrony pierworodnych

Pascha - Pesach ( hebr. פסח ) cz.2

 https://www.youtube.com/watch?v=N9a1gdpmk20&list=PLw8XSz-m4y9quaMUdMFv5aiDyUrv4o5n7&index=4 
- Co znajdziesz na filmie ? - czym jest Hagada i talerz sederowy, paschalny; instrukcja przebiegu wieczerzy;
- O ostatniej wieczerzy - czy wiesz, że odbyła się w święto Pesach ?
- porównanie przebiegu wieczerzy pesachowej wspólczesnej do czasów Jeshua (   Jezusa ) i czasu wyjścia narodu izraelskiego z Egiptu;
symbolika talerza sederowego w odniesieniu do Mesjasza i przebieg wieczerzy:   kielich, błogosławieństwa, obmywanie, pietruszka - hizop;
  słona woda, pytania, 3 mace, gorzkie zioła - chrzan, charoset, 
- czy wiesz w czym zanurzał Jezus chleb - macę w czasie ostatniej wieczerzy?

Pascha - Pesach ( hebr. פסח ) cz.3

https://www.youtube.com/watch?v=2-OzAQnJIUY&list=PLw8XSz-m4y9quaMUdMFv5aiDyUrv4o5n7&index=2

-co znajdziesz na filmie ? - poduszki i odpoczynek, pokój - shalom, Charoset
- odniesienie do ostaniej wierzerzy i rozmowy Jezusa z Judaszem;
  pieśń- niegdyś byliśmy niewolnikami , teraz jesteśmy wolni;

Pascha - Pesach ( hebr. פסח ) cz.4

https://www.youtube.com/watch?v=J2ED2P7WyRM&list=PLw8XSz-m4y9quaMUdMFv5aiDyUrv4o5n7&index=5

-co znajdziesz na filmie ? - krew baranka i odrzwia - 2 Ks.Mojżeszowa
- pieśń: "nie wystarczyłoby ..." na podst.Hagady;
- drugi kielich : sąd i błogosławieństwo kolejne ,  afikomen i kolacja;
- maca : kolejny kawałek , w odniesieniu do Mesjasza, afikomen; odzyskany Mesjasz;
- co oznacza: "to jest ciało moje..." na stałe w tradycji Izraela, w świecie, które obchodzil Jezus;
- trzeci kielich: odkupienia; odpuszczenie grzechów we krwi Zbawiciela;
- dodatkowe miejsce przy stole dla Eliasza 


Pascha - Pesach ( hebr. פסח ) cz.5 / ostatnia

https://www.youtube.com/watch?v=_O5G6Pjrdmw

- Bóg łączy , Bóg sądzi, 
- Pieśń o Eliaszu https://www.youtube.com/watch?v=71LXf5iYALM
- kielich czwarty - kielich chwały 
- czytanie psalmów ( 113-118) - Hallel;
- Jeshua Zbawienie


cdn;

Każde ze świąt izraelskich siegajacych korzeniami Tanach, Tory, Biblii ma głęboki wykład Słowa Bożego i sens. Wzmacnia wiarę, zbliża, wyjaśnia.
Myślę, że szkoda każdego roku, miesiąca, by nie poznawać i nie zglębiać sensu świąt, które Bóg nakazał obchodzić i zapisane są w powszechnie dostępnej Biblii.
Szkoda każdego dnia, bu nie rozważać Słowa.
Człowiek skupił się na samozwanczych świętach i rocznicach, okazjach...i niech tak sobie robi. Tylko niech nie chowa do skarpety i nie zakopuje świąt ustalonych przez samego Stwórcę i opisanych w Biblii , a przestrzeganych przez Jego naród wybrany Izrael.
Dzis mozemy wiele nauczyć się od Izraela, zrozumieć ich tradycje i mentalność, historię i pwoołanie. 
Dziś naród wybrany pozwala zajrzeć nie-izraelowi w miejsca spotkań z Bogiem i miłości do Boga. 
Szkoda każdego dnia nie zdobywać i nie odkrywać tajemnic powierzonych wybranym : ojcom i synom.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz