piątek, 5 grudnia 2014

Chałka 10 Przykazań

"Na tym bowiem polega miłość ku Bogu,
 że się przestrzega przykazań Jego, 
a przykazania Jego nie są uciążliwe."*
- 1J.5.3;
"I otrzymamy od niego, o cokolwiek prosić będziemy, gdyż przykazań jego przestrzegamy i czynimy to, co miłe jest przed obliczem jego."* - 1J.3.22;

Ile naczerpiesz wody z Biblijnej Studni, tyle napijesz się i posilisz.


A czy JHWH umiłował Cię? Ten, Który stworzył świat i wszelkie życie, człowieka, zaoferował Ci swoją miłość?
"W tym objawiła się miłość Boga do nas, iż Syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat, abyśmy przezeń żyli. Na tym polega miłość, że nie myśmy umiłowali Boga, lecz, że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze."* - 1 Jana 4.9-10


Chałka 10 Przykazań.
Przykazania są Zaproszeniem , nie Przymusem.


Chałka ta urodziła się 28 XI 2014 roku. Jej historia jest długa. Przepis jest prosty i krótki. Chałka 10 Przykazań to 10 bułeczek otoczonych wieńcem warkocza. Między bułeczki a wieniec włożonych jest 10 jajek w skorupkach, które ugotowane są na twardo.
Można również zrobić bułeczki -chałeczki w środku z jajkiem gotowanym i wtedy otoczyć je wszystkie wieńcem z warkoczy.
To chałka pełna symboli i smaku.

Wykonanie . To ciasto na chałkę z 1 kg. mąki :
(Składniki:  
1kg.mąki; 
2,5 szkl.wody (750 ml); 
1 duża płaska łyżka soli Ciechocińskiej - jest mniej słona i smaczna; 
2-4 płaskie łyżki cukru; 
3-4 łyżki oleju lub oliwy; 
5 dkg.drożdży). 

Dodatkowo i osobno poza ciastem:
10 gotowanych jaj na twardo w skorupkach

Ciasto wyrabiamy i zostawiamy do wyrośnięcia do podwojenia objętości (ok. 1-1,5 godz to zależy od siły drożdży). Po tym czasie znowu ugniatamy krótko ( 1 minutkę) ciasto i  dzielimy na 2 części. 
a) Z jednej robimy 10 bułeczek, które układamy w dwóch rzędach na środku dużej blachy. 
Inny sposób to 10 bułeczek-chałeczek z środku z miejscem na jajko gotowane.
b) Drugą część ciasta dzielimy na 3 części i robimy wieniec-warkocz na tyle długi, by otoczył te 10 bułeczek.
 Jajka w skorupkach są ugotowane na twardo i umieszczamy je między bułeczkami a warkoczem - w dwóch rzędach lub w środku bułeczek -chałeczek. To zależy jaką opcję wybierzemy.

Mała porada :kiedy zacznie rosnąć ciasto na blaszce to delikatnie sprawdź i "dokręć" jajka w chałkę, bo mogą być wypychane do góry i jak wstawisz do piekarnika to wypadną ze swoich miejsc.
Czekamy aż chałka na blaszce niemal podwoi objętość (ok. 30-45 min.) i wkładamy na 20 min. do nagrzanego piekarnika 200st.C. 

W życiu też jesteśmy obrabiani wysoką temperaturą doświadczenia wrzuceni między 10 przykazań a zwycięstwem miłości nad nienawiścią i dobra nad złem, dokarmiani 10 bułeczkami, chlebem.


10 bułeczek symbolizuje chleb z nieba, posilenie od Boga na każdy czas, na 10 okazji, na 10 sposobów dla każdego z 10 przykazań. Przestrzegając 10 przykazań zostajemy nadzwyczajnie posileni właśnie do ich przestrzegania , by nie były uciążliwe, a przyjemne do wypełniania. Trzeba jednak najpierw odkryć ich tajemnicę niczym poszukiwacz skarbów lub kolekcjoner pereł.

Jajko symbolizuje wieczność, bez początku i końca, w ciągłym obiegu, nośnik ukrytego życia. 
Skorupka to symbol tajemnicy. Jeśli Bóg pozwoli, że zdjęta zostanie skorupka z jajka, to oznacza, że odkryłeś tajemnicę danego przykazania. Tajemnica wprowadzona w życie przynosi wolność, radość, siłę i spokój do życia prowadząc do kolejnych ukrytych w ciemności skarbów. 
Problem polega na tym, że wierzący nie znają dokładnie pełnego brzmienia biblijnego 10 Przykazań i co się za nimi kryje tak naprawdę. Jeśli nie czytasz Biblii to nawet nie masz pojęcia jak jesteś oszukiwany i wprowadzany w błąd. 

Wieniec czyli warkocz otaczający bułeczki  ( z 3 sznurów ciasta ) - symbolizuje zwycięstwo 2 największych przykazań (w których streszczają się wszystkie inne), na których opiera się cały Zakon (10 Przykazań) i prorocy (Mt.22.34-40). Najogólniej oznacza to również, że bez miłości do Boga i ludzi wszystko jest bez wartości, niczym. Nawet przestrzeganie 10 przykazań. (1Kor.13.1-3)


Powyżej : Możesz podawać jajka w chałce bez skorupek. Trzeba je wyjąć po upieczeniu i wystudzeniu chałki. Obrać ze skorupki i włożyć ponownie do ciasta.


Poniżej zaznaczyłam kółeczkami w którym miejscu są bułeczki.


Bułeczki są ułożone w 2 rzędach na środku, potem oplecione warkoczem i na końcu  wciśniętych jest 10 gotowanych jaj w skorupkach między bułeczki a wieniec.To jest obraz wyrzucenia (przypadkowe?) z obiegu  II i IV przykazania (licząc od prawej) i rozpołowienia X przykazania jak to niektórzy zrobili w pewnych zapiskach. Pewnie zdarzają się inne roszady w różnych środowiskach. Dlaczego? Dlaczego? Kto ma w tym interes?
Nigdy nie zostało unieważnione którekolwiek przykazanie. 
A tak wygląda samowolka wierzących a właściwie tych, którzy mówią ( zaznaczam: mówią ), że Boga miłują i wyrzucają przykazania na śmietnik. Żyją samowolnie i traktując ludzi niesprawiedliwie. Tak robią jak im wygodnie. 
Jeśli szukasz Prawdy o Bogu i Jego przykazaniach to szukaj jej w swojej Biblii i proś Boga o odkrywanie tych ukrytych a jawnych, tajemnic. 
To przykład, że wszystko Ci wolno , co jest kłamstwem. 
Wszystko co dobre wolno czynić. Jednak zeby poznać czym jest dobro i sprawiedliwość trzeba znać Biblię.Kto miłuje Boga? Czy ten kto tak twierdzi ?
Sprawdź co na ten temat mówi Słowo Boże z Biblii: "Na tym bowiem polega miłość ku Bogu,
że się przestrzega przykazań Jego, 
a przykazania Jego nie są uciążliwe."*
Taki obraz życia duchowego jak tej chałki powyżej jest opłakany. Miłość do Boga i ludzi nierozerwalnie łączy się z 10 przykazaniami.

Patrząc na chałkę obok i licząc przykazania od lewej (przepraszam za zmiany w zdjęciach, ale ta chałka i zdjęcia nie były planowane do zamieszczenia na bloguzaznaczyłam IV przykazanie, do którego przylgnęłam całym sercem. Dlaczego? Bo to przykazanie było przede mną zakryte przez wiele, wiele lat. Ważne jest jak brzmi w całości, a nie w zafałszowanym skrócie, który to skrót lub powtarzany lekceważący stereotyp wprowadza w błąd. W tym blogu opisuję bieżące odkrycia w Biblii. A odkrywam je nieprzerwanie od wielu, wielu lat. I za każdym razem jest to dla mnie ogromnym przeżyciem - radosnym, tak to nazwę.
A to obraz przykazania wyrzuconego  na śmietnik. Jezus/gr/- Jeshua/hbr/ przecież tego nie nauczał.Nie nauczał, by nie przestrzgać Dekalogu, Tory, Zakonu. On przestrzegał i wypełnił Zakon. Nie unieważnił i nie powiedział nigdy: już jestem i możesz kraść, zabijać. Nigdy nie powiedział: świętuj co chcesz, nawet pogańskie święta tylko nie szabat.
Jeshua (Jezus) nie wypowiadał takich słów.
Przykazanie zobowiązuje do uszanowania i świętowania tegoż Szabatu, jak i sam to czynił. Czy jesteś Jego naśladowcą? Jego uczniem? IV przykazanie ? Czy wyrzucasz je na śmietnik jako zupełnie nieważne i niedostosowane dla ludzi wierzących w Boga Izraela? 
Kolejny obraz. Wyrzucone przykazania. Potraktowane przez człowieka, który mówi, że wierzy, mówi , że naśladuje Jeshua/Jezusa-gr/, a czyny i życie zaprzeczają temu. Uważa się za najmądrzejszego nawet od Słowa i od tego, co przekazał Bóg.
To obraz kiedy organizacja kościelna, religijna zarządza przykazaniami dowolnie je interpretując. Powołują sie na Jeshua (Jezusa) a nie naśladują jego postępowania. Jeshua i apostołowie obchodzili szabat, uczestniczyli w shabat.

Przykazania są Zaproszeniem , nie Przymusem.
Przepis z uproszczonym schematem na chałkę 10 PrzykazańJezus : Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie ."*- Ew.J.14.15;
"Po tym poznajemy, iż dzieci Boże miłujemy, jeżeli Boga miłujemy i przykazania Jego spełniamy.
Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań Jego, 
a przykazania Jego nie są uciążliwe."
To najprostszy sprawdzian prawdziwości naszej miłości i wiary.
Życie jest pełne pięknych niespodzianek. 
Niech wszystkie będą błogosławione.

Każdy ma wolną wolę w myśleniu i postępowaniu.    
Nie okradaj sam siebie 
z błogosławieństw. 
Przykazanie   VIII mówi :  
Nie kradnij.
Nie okradaj sam siebie.

Melita.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz