sobota, 19 sierpnia 2017

O beniaminie, ziemiórkach- muszkach kłamczuszkach i korzeniach (wiary) - Matot i Masej

O co chodzi ? Siedząc pod rozłożystym beniaminem (kwiat doniczkowy pokojowy) przyglądałam się gałązkom i świeżo wyrastającym listkom - przemyślenia w tym miejscu  połączyły zwyczajne życie z sensem  słów biblijnych/ tanach.

Kiedy przyciągnęłam beniamina, o rzadkim ulistowieniu, do domu, pojawiły się czarne drobniutkie muszki w pokoju. Może to owocówki? Pewnie owoce na stole zachęciły te owady do wyjścia z ukrytych zakamarków. Jednak z czasem tych muszek było więcej i upatrzyły sobie miejsce przy samym beniaminie, w ziemi beniamina.
" Słowo Jeremiasza (...) z rodu kapłańskiego w Anatot, 
w ziemi beniamina..."  
Jer.1.1        
 Tak zaczyna się dziś haftora do Paraszy 
Okazało się, że w ziemi doniczkowej beniamina były ziemiórki, ziemiórki  muchówki, niebezpieczne dla roślin doniczkowych, podgryzające korzenie rośliny, niszczycielki. Jaki to ma związek z wiarą i wzrostem wierzących i ich dojrzałością duchową?

Kilka wiadomości na temat ziemiórki:
 Ich larwy przebywające w ziemi mogą zniszczyć bardzo dużą roślinę. Lubią bardzo wilgotne miejsca w ziemi, a kiedy ziemia w doniczce zostaje przesuszona, wtedy larwy ziemiórek wkraczają do akcji i robią skok na korzenie rośliny. Zjadają korzenie i młode pędy. Atakując korzenie życie rośliny zostaje zagrożone, powoli usycha, traci życie, a fruwające ziemiórki mają prawdziwą ucztę godową, składają jaja w ziemi, larwy wylęgają się po kilku dniach i osiągają długość 3-4 -8 mm w zależności od gatunku.
Jedna samica składa w ciągu całego swego życia 40-100 jaj. Jednorazowo składa 5-25 jaj.
Wielkość jaja = 0,2 mm;  Larwa wylęga się po tygodniu.  Rozwój larw to 3 tygodnie.  Im starsze larwy, tym odważniej atakują coraz grubsze korzenie rośliny. Wgryzają się całymi koloniami robiąc tuneliki w pędach, tunele, którymi wkraczają bakterie chorobotwórcze do wnętrza całej rośliny
Potem spokojnie larwy ziemiórki przepoczwarzają się i powstaje imago/dorosły, doskonały owad/. Rośnie następna muchówka i składa jaja do ziemi rośliny, w tym przypadku do ziemi beniamina. 
Jedną z cech rośliny zaatakowanej ziemiórką to zahamowanie wzrostu rośliny a potem obumieranie. Na pierwszy rzut oka widać latające muszki wokół rośliny lub larwy skupione wokół szyjki korzeniowej.
Ich naturalnym wrogiem są nicienie (robaki), które kupuje się dodając do gleby w szklarniach, by zwalczyć te muszki. produkowana jest również chemia, trucizna na ziemiórki.

Kupiłam truciznę na ziemiórkę, a jednocześnie lek dla beniamina. Byłam ciekawa rezultatów. Czy odrosną liście, które wcześniej opadły? Niestety narazie nie.
Ale dziś zauważyłam jak beniamin ożył, bo na końcach gałązek wypuścił dużo młodych listków. Roślina zaczęła wydawać wzrost.

"Ja zasadziłem, Apollos podlał, a wzrost dał Bóg. A zatem ani ten, co sadzi, jest czymś, ani ten, co podlewa, lecz Bóg, który daje wzrost. " 
- 1Kor.3.6-7

"A któż z was, troszcząc się, może dodać do swego wzrostu jeden łokieć?" - Mt.6.27;

Przyszła mi taka myśl o wierzących wzrastających i korzeniach wiary.
Nie-Żydzi czyli np.chrześcijanie /wierzący z pogan/ są wszczepieni w drzewo Izraela, drzewo oliwne. Drzewo rozrasta się i wydaje owoce kiedy jest zdrowe, ma zdrowe korzenie. Kiedy korzenie ktoś niszczy wtedy drzewo choruje, choruje, umiera. Nie istnieje drzewo bez swoich korzeni. Gałęzie zawsze mogą zostać odcięte ale drzewo rośnie nadal nawet po odcięciu niektórych gałęzi. jednak po odcięciu korzeni drzewo umiera.
Kto zagraża korzeniom? Dziwnie składa się, że chrześcijaństwo zostało wyrugowane od korzeni a ich życie zamieniło się w  teoretyczne życie chrześcijańskie. Czyżbym przesadziła ?

O co chodzi z tymi korzeniami i ich wrogami?

Wierzący nie przydaje sam sobie wzrostu ani fizycznie ani duchowo. Bóg daje wzrost. Wierzący jednak ma możliwość doglądać swoją ziemię czyli  przestrzeń, w której rozwija się . Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, zdobywać wiedzę i praktykę, by pozbywać się tego, co hamuje wzrost duchowy (grzeszki, zaniedbania) lub doprowadza do śmierci duchowej. Powinno się mieć baczenie na swoje korzenie wiary. Pisząc "korzenie wiary" nie mam na myśli społeczności, w której urodziłeś się lub do której należałeś czy należysz. 

Bywa, że u wierzących nie widać wzrostu w wierze lub nie widać wzrostu dojrzałości, wzrostu poznania itp. Czasami cały zbór nie wzrasta. Żyje w stagnacji na granicy życia i śmierci. 
Przyczyna?
Odpowiedź jest prosta. Przyczyny należy szukać w korzeniach wiary , w glebie.
Kiedy pozwolimy, by nasze korzenie wiary były systematycznie podjadane przez żarłoczne larwy muszek ziemiórek / muszki-kłąmczuszki/- to staniemy się roślinami - wierzącymi bez wzrostu i zielonych świeżych liści.
Wiadomo kim jest władca much , a muszki to taka mniejsza odmiana tej samej rodziny. Takie podziemne , zakamuflowane , strategiczne pole bitwy o korzenie.

Czy wszystkie kościoły, zbory, społeczności dbają o swoje korzenie wiary?
Czy wierzący dba o swoje korzenie wiary?
Czy Ty dbasz o korzenie wiary? Co wiesz o swoich korzeniach wiary?

Dlaczego pewne zbory odcinają się od korzeni wiary / Stare Przymierze, Tora, Stary Testament, Izrael/ żyjąc tylko częścią pobożnego życia bez dostatecznego uświęcania ?

Dlaczego wierzący-rośliny-gałęzie wynoszą się nad korzenie?


Wniosek:
- kiedy nie widzisz u siebie wzrostu zajrzyj do korzeni swej wiary, do Starego Przymierza (Testamentu). odśwież tamtejsze słowo . 
Zadbaj o korzenie wiary i nie pozwól ziemiórkom (muszkom- kłamczuszkom) panoszyć się między korzeniami i nowymi pędami, by je bezpowrotnie strawiły.

Czym są korzenie wiary dla wierzącego? 

Najprościej ujmując to podstawowe Święte i Sprawiedliwe Prawo opisane w Starym Przymierzu,Pięcioksięgu Mojżeszowym czyli w Torze, bo Nowe Przymierze to kontynuacja Starego i nie unieważnia Starego. Jedne grupy odrzucają Stare Przymierze, inne grupy odrzucają Nowe Przymierze.

Pewne "ziemiórki", muszki-kłamczuszki, unieważniły Prawo, Prawdę, Ustawy o których mówi JHWH, Stare Przymierze, Miejsca w dekalogu , miejsca w świętej księdze wiary jaką jest Biblia/Tanach.

Takim podgryzaniem i niszczeniem korzeni wiary może być dla jednych społeczności odrzucenie II Przykazania (bałwochwalstwo), dla innych to odrzucenie IV Przykazania (Czas Odpoczynku - Szabat ), dla jeszcze innych grup to Święta Biblijne, do obchodzenia których zobowiązał Stwórca wierzących w Niego.

Jakaś "muszka-kłąmczuszka " składając jaja kłamstwa przy samych korzeniach rozsiała śmierć, która jest kopiowana  czyli rozmnażana, przepoczwarzana w jakieś imago przez nierozsądnych i nieuważnych .

Zdobywanie prostej wiedzy biblijnej pod okiem Najwyższego to dobre antidotum na robaki w ziemi, na ukryte larwy muszki ziemiórki, które potrafią wykorzenić, odciąć od korzeni Prawdy. Odcięcie wierzacego od korzeni  co grozi śmiercią duchową .

Ciekawostka - żeby wyłapać ziemiórki wstawia się do ziemi w doniczce żółtą kartkę z klejem (gotowe w sprzedaży), by muszki były wyłapywane i nie zdołały złożyć jaj w ziemi np.beniamina (roślina).
Innym sposobem to woda w słoiczku zabarwiona kurkumą (na żółto) z dodatkiem octu i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Muszki wpadają do słoiczka i nie są zdolne już do rozmnażania.
Kolor żółty i ocet przyciąga muszki . Potrafią pływać więc dodany do mikstury płyn do naczyń uniemożliwia pływanie.
Same larwy trzeba w ziemi podlać chemiczną trucizną.

Ta sama substancja  może być lekiem dla ziemi beniamina, terenu wierzącego, na którym wzrasta , a jednocześnie śmiertelną trucizną dla robactwa, które zalęgło się w ziemi, w przestrzeni wierzącego.

Prawda jest trucizną dla niszczyciela i lekiem dla Twojej ziemi.

Społeczność wierzących pragnie wzrostu i jednocześnie lekceważy przyczynę braku wzrostu. Nie uważają na odcięcie się od korzeni wiary lub na korzenie, które pożerane są  przez  przebiegle rozpowszechniane kłamstwo ("larwy muszki-kłamczuszki").

Oto kilka fragmentów Słowa z księgi Jeremiasza, być może pobudzą was do dalszych rozważań na temat zanieczyszczonej ziemi "niebezpiecznym robactwem",grzechem, zanieczyszczonej przestrzeni, w której żyją  wierzący.

 "(4) Słuchajcie słowa Pańskiego, domu Jakuba i wszystkie rody domu izraelskiego! (5) Tak mówi Pan: Jakie zło znaleźli wasi ojcowie u mnie, że oddalili się ode mnie, a poszli za marnością i zmarnieli? " - Jer.1.4-5;

" (7) Wprowadziłem was do ziemi ogrodów, abyście żywili się jej owocami i dobrami, lecz wy weszliście i zanieczyściliście moją ziemię, a moje dziedzictwo uczyniliście obrzydliwością. " -Jer.2.7;
Zanieczyszczenie ziemi na własne życzenie, przez własne złe postępowanie. To skutek odcięcia się od korzeni Prawdy. Czy nie jest to odcięcie się od korzeni czystości i uświęcania , pobożności, bojaźni?  
Zanieczyszczanie ziemi grzechem /larwami ziemiórki /przynosi śmierć dla wierzącego.

" (8) Kapłani nie pytali: Gdzie jest Pan? Stróże prawa nie znali mnie i pasterze odstąpili ode mnie" - Jer.2.8;
Kolejny przykład zaniedbania ziemi, przestrzeni, którą wierzący otrzymał od Boga . Kto zaniedbał ? Tym razem mowa jest o pasterzach i Stróżach Prawa.

" (19) Karze cię twoja złość, smaga cię twoje odstępstwo. Poznaj więc i zobacz, jak złą i gorzką jest rzeczą, że opuściłaś Pana, swojego Boga, i nie ma u ciebie bojaźni przede mną - mówi Wszechmocny, Pan Zastępów." - Jer.2.19;

" Spójrz na swoje postępowanie w Dolinie, zważ, co uczyniłaś, młoda, chyża wielbłądzico, bezmyślnie biegająca swoimi drogami, (24) rwąca się do stepu w niepohamowanej namiętności, łapiąca powietrze; któż może jej żądzę powstrzymać? Wszyscy, którzy mają na nią ochotę, nie muszą się trudzić, znajdą ją w jej miesiącu. (25) Uważaj, abyś sobie nogi nie skaleczyła i aby twoje gardło nie wyschło! Lecz ty mówisz: To daremne! Nie! Gdyż ja ukochałam obcych i pójdę za nimi." - Jer.2.23-25;

(1) Skądże spory i skąd walki między wami? Czy nie pochodzą one z namiętności waszych, które toczą bój w członkach waszych? - Jak.4.1

"Bóg się pysznym przeciwstawia, a pokornym łaskę daje. (7) Przeto poddajcie się Bogu, przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was. (8) Zbliżcie się do Boga, a zbliży się do was. Obmyjcie ręce, grzesznicy, i oczyśćcie serca, ludzie o rozdwojonej duszy. (9) Biadajcie i smućcie się, i płaczcie; śmiech wasz niech się w żałość obróci, a radość w przygnębienie. (10) Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was. 
(11) Nie obmawiajcie jedni drugich, bracia. Kto obmawia lub osądza brata swego, obmawia zakon i osądza zakon; jeżeli zaś osądzasz zakon, nie jesteś wykonawcą zakonu, lecz sędzią. (12) Jeden jest zakonodawca i sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że osądzasz bliźniego? 
(13) A teraz wy, którzy mówicie: Dziś albo jutro pójdziemy do tego lub owego miasta, zatrzymamy się tam przez jeden rok i będziemy handlowali i ciągnęli zyski, (14) wy, którzy nie wiecie, co jutro będzie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, która ukazuje się na krótko, a potem znika. (15)Zamiast tego, winniście mówić: Jeżeli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to lub owo. (16) Wy natomiast chełpicie się przechwałkami swoimi; wszelka tego rodzaju chełpliwość jest zła. 
(17) Kto więc umie dobrze czynić, a nie czyni, dopuszcza się grzechu." Jak.4.6-17;

Mogę tylko napisać: uważajcie na podstępne muszki.

 (5) Będę dla Izraela jak rosa, tak że rozkwitnie jak lilia i zapuści korzenie jak topola. (6) Pędy jego rozrosną się i będzie okazały jak drzewo oliwne, a jego woń będzie jak kadzidło. " - Oz.14.5


Życzę wszystkim o zadbanie korzeni swej wiary, by muszki - kłamczuszki swymi kłamstwami nie odebrały wam największego skarbu jaki został Wam powierzony przez Wiekuistego. 
===============================================


Co to jest Matot i Masej , beniamin i ziemiórka ?
Matot /hbr/ - "Plemiona" - to fragment Biblii / Tanach z Bamidbar / Bemidbar/ 30.1-32.42                          czyli Księgi Liczb czyli Numeri lub fragment z 4Księgi Mojżeszowej 30.1-32.42;

Masej/hbr/ "Postoje" to fragment Biblii/Tanach z Bamidbar 33.1- 36.13 , 4Mojż.33.1-36.13;
  
(dodatkowe fragmenty : haftora: Jer.1.1-2.3; 2.4-28; 3.4; //  Flp.3.12-16; Jak 4.1-12; 

Beniamin - drzewko, figowiec beniamiński, rośnie nawet do 30 metrów. W domu to często uprawiane drzewko doniczkowe , wysokie na 2-3 m.  Często nazywa się tę roślinę figowcem płaczącym ze względu na delikatnie zwisające gałązki. 
- owinięte ściśle rafią  dolne partie łodyg beniaminka ,  tuż przy doniczce, zrastają się w jeden gruby pień. 

Ziemiórka - owady z rodzaju muchówek, niebezpieczne dla kwiatów doniczkowych. Ziemiórka lubi wilgoć w doniczkach i zasiedlać swoimi larwami ziemię bogatą w minerały. Kiedy ziemia w doniczce przeschnie , larwy ziemiórki szukają wilgoci i zaczynają podjadać korzenie roślin doniczkowych. Larwy zjadają w ziemi nasiona, korzenie, uszkadzają młode pędy tworząc w nich korytarze dając przystęp innym groźnym dla rośliny bakteriom chorobotwórczym. 

=====================================================================

  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz