niedziela, 21 grudnia 2014

Czy jesteś słodkim przyjacielem ?

 Z Przypowieści Salomona 28.9 w Starym Testamencie wynika, że przyjaciel, który daje szczere porady , jest przyjacielem słodkim. Często bliskich zmuszamy do kadzenia, przytakiwania i upiększania faktów. Wystarczy pytający ostry wzrok, strzelony foch lub wyniosła mina, by uzyskać efekt przytakiwania. Czy podnosisz głos na osobę, która chce mieć inne zdanie lub je po prostu ma? To może oznaczać, że nie chcesz mieć słodkich czyli szczerych, prawdomównych i otwartych przyjaciół, a bardziej cenisz pochlebców i ich fałszywe opinie.


" Olejek i kadzidło cieszą serce, 
lecz słodki jest przyjaciel, 
który radzi szczerze."* 
Przyp.Salom.28.9;


Kolejna porada Salomona : 
"a słodycz mowy  
pomnaża zdolność przekonywania."
- Przyp.Sal.16.21;

Jeśli szczerość nazwiemy słodyczą a słodycz szczerością,  to możemy powiedzieć, że słodka mowa to po prostu szczerość, brak obłudy, uczciwość w wypowiadaniu słów, które  pomnażają zdolność przekonywania. Odpowiedzialność słów jest jak światło oświetlające drogę i daje możliwość dokonania właściwego wyboru. 
Słodki przyjaciel to osoba, która mówi i bierze pełną odpowiedzialność za swoje słowa. Droższa jest mu prawda ( taktowna) niż dwulicowość i kłamstwo.

W tłumaczeniu bryt. z 1964r. czytamy ten sam werset jako:
" a słodkość warg przydaje nauki."** 

Słodkość warg nie oznacza pitu,pitu , przypochlebiania i bezwolnego przytakiwania. Słodkie wargi oznaczają szczerą rozmowę, prawdę ubraną w mądre słowa, która wnosi mądrość do sytuacji czy rozmowy. 

Niewiele trzeba mówić, kiedy słowa są szczerze wypowiedziane . 
One zrobią dobrą pracę i przyniosą, niespodziewanie nie oznacza natychmiast, dobry owoc.Pozdrawiam i błogosławie. Życzę wam wielu słodkich przyjaciół i życzliwych ludzi wokół siebie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz