niedziela, 1 stycznia 2017

Chanuka światłość i pączki

Piękne 8-dniowe święto izraelskie, które to święto obchodzi nie tylko Izrael i goście Izraela, ale i poszerzające się grono sympatyków obchodzenia tego czasu.  Świece Chanukowe zapala się publicznie w różnych krajach przez znane osoby na znak tolerancji religijnej. Znajdą się i przeciwnicy odmawiający tego zwyczaju ale myślę, że to bardziej z braku zwyczajnej wiedzy na temat Chanuki. Bo aż niewiarygodna byłaby otwarta wrogość do tego narodu przez odmówienie brania udziału w tej pięknej ceremonii.                             
Chanuka  hebr. חנוכה = " poświęcenie "  
Święto Poświęcenia 
Święto Odnowienia
Święto Świateł
Dzień Ognia

Chanuka - to symbol zwycięstwa światłości nad ciemnością. 
Dowód, że Bóg chroni swój lud przed ostateczną zagładą. 

1. Jak zapoznać się z korzeniami Chanuki - Świętem Poświęcenia i obecnym    
    obchodzeniu tego święta?
2. Czy Jeshua (Jezus-gr) brał udział w tym Święcie Poświęcenia?

Opis całej historii związanej z Chanuką znajduje się w Księgach Machabejskich kanonu biblijnego katolickiego, koptyjskiego i prawosławnego. Izraelczycy Księgi Machabejskie traktują  jako księgi  historyczne i nie znajdziemy ich w kanonie . Protestanci zaliczyli te księgi do apokryfów.

Poza tym możesz odszukać w sieci internetowej wiele materiałów na ten temat.
Polecam np. wartościową stronę : http://the614thcs.com/26.68.0.0.1.0.phtml
Tu dowiesz się więcej o Chanuce.


Niezależnie od wyznania czy poglądów politycznych powinno się przeczytać Księgi Machabejskie. Byłam zdumiona treścią . Miałam wrażenie, że czytam o współczesnych czasach jeśli chodzi o ducha aktualnej polityki na świecie a szczególnie w odniesieniu do ducha demokracji , hellenizmu czy idei multi-kulti.
Można przewidzieć skutki takiej "hybrydowej" fali, której koniec zieje agresją i totalnym zniewoleniem człowieka.
Taki napór agresywnej duchowości w obecnych czasach jest silnie odczuwany i widoczny gołym okiem bez dodatkowych soczewek. 

Czas Chanuki to czas przemyślenia jaką drogą chcemy kroczyć jako kraj, naród, rodzina. Czy warto mieszać pogaństwo, ukryte lub bardziej jawne, z wartościami ogłoszonymi przez samego Stwórcę opisanych na kartach Biblii/Tanach.

Czas Chanuki to czas radości i podejmowania decyzji , w którą stronę idziesz - zostajesz tu gdzie jesteś, zawracasz i poddajesz się rozmywaniu wartości falą fikcyjnego, coraz bardziej "rozpasanego" życia skupionym na ego i super-ego, czy ruszasz do przodu drogą prawdy zyskując duchowe wejrzenie w wiele spraw umacniając swoją pozycję wiary.


Żyjesz czy grasz w życie ?
to dobry czas na szukanie odpowiedzi

Czas Chanuki to czas wspominania cudów i czas oczekiwania na cud. Zawsze wierzącym towarzyszy nadzieja oglądania kolejnych niesamowitych zdarzeń - cudów. Każdy z nas potrzebuje takich objawów ingerencji od Wiekuistego.


Chanuka to symbol wolności - to czas kiedy odczytasz siebie wolnym lub zniewolonym. Nie każdy chce się przyznać do niewolnictwa. Kajdany są w czasach obecnych coraz bardziej wyrafinowane lub niemal niewidoczne. Bezprawne więzy. Podobnie stało się w czasach opisanych w Księgach Machabejskich. Potrzebne jest światło, by zobaczyć . Nowa światłość , by zaśpiewać nową pieśń. A może wolisz żyć jak kopcący się knot, nuceniem starych emocji i znudzonych fraz, łaknieniem świeżego powietrza zamiast po prostu oddychać normalnie.

                                                 *****
Dla zainteresowanych Chanuką w Nowym Testamencie (przymierzu) a właściwie wierzących interesuje czy Jeshua brał udział w świętach biblijnych czy innych wymienionych w Biblii/Tanach:
Uroczystość poświęcenia świątyni ( Chanuka oznacza poświęcenie חנוכה) - Nowy Testament: Ew.Jana 10.22 -24:
To miejsce w Biblii gdzie mowa jest o drzwiach dla owiec, o dobrym pasterzu i czym różni się pasterz od najemnika.
" Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość poświęcenia świątyni. Była zima. I przechadzał się Jezus(gr.) [Jeshua -hbr] w świątyni, w przedsionku Salomonowym. Wtedy Żydzi obstąpili go i rzekli mu: Jak długo trzymać będziesz dusze nasze w napięciu? Jeżeli jesteś Chrystusem, powiedz nam wyraźnie." 

w tłumaczeniu interlinearnym polsko-greckim J.10.23 brzmi:
"I przechadzał się __Jezus [JHWH Jest Zbawieniem] w__ świątyni w__ portyku__ Salomona [człowiek pokoju]. "

                                                 ******
Księgi Machabejskie - czy przeczytasz je razem ze mną?
1Księga Machabejska 1:

cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz